A legtöbben biztosan tudják, hogy ingatlan vásárlása esetén illetékkötelezettség keletkezik, amelynek mértéke kedvezmény nélkül igen jelentős, az ingatlan forgalmi értékének 4%-a.
Az adóhatóság az illeték kiszabása során nem az adásvételi szerződésben szereplő vételárat, hanem a valós forgalmi értéket veszi alapul a korábbi visszaélések számának csökkentése érdekében.
Ugyanakkor ma már az illetéktörvény számos esetben biztosít kedvezményt a vevők részére, így 2021. január 1. napjától ennek köre a CSOK mellé járó illetékkedvezménnyel szélesült.
Az újszabályok értelmében teljes illetékkedvezmény jár a családi otthonteremtési kedvezmény felhasználásával vásárolt lakások után a következő feltételek fennállása esetén.
Melyik CSOK fajta mellé igényelhető az illetékmentesség?
Az illetékkedvezmény mind az új lakás vásárlásához, mind a használt lakás vásárlásához kapcsolódó CSOK felvétel mellé igényelhető, azzal, hogy az illetéktörvény rögzíti, hogy a vonatkozó CSOK rendeletek 2020. október 1-jén hatályos feltételeit szükséges figyelembe venni.
Az új lakások kapcsán a vonatkozó rendelet kimondja, hogy a támogatás a Magyarország területén új lakás építéséhez vagy vásárlásához vehető igénybe, míg használt lakás esetén az használt lakás vagy egylakásos lakóépület (a továbbiakban együtt: lakás) vásárlása használható fel.
Mit jelent ez a mentesség, hogyan vehetem igénybe?
A törvény értelmében a feltételeknek megfelelő vagyonszerző magánszemélyek mentesülnek a visszterhes vagyonátruházási illeték megfizetése alól, azaz az eredetileg fizetendő 4 % helyett a CSOK felhasználásával vásárolt ingatlan után egyáltalán nem kell illetéket fizetniük.
A mentesség igénybevételéhez az illetékkiszabás alapjául szolgáló B400 adatlapon kell kitölteni a vonatkozó illetékmentességre irányadó részt, valamint a CSOK igénybevételéről szóló szerződést az adóhatóság rendelkezésére kell bocsátani.
Hogyan jár el az adóhatóság?
Az adóhatóság a B400 adatlap útján értesül a mentességre való jogosultságról, amelyre tekintettel fizetési meghagyást nem bocsát ki, hanem csak az illetékmentesség tényét jegyzi fel az ügyiratra.
Mikor kell mégis megfizetnem az illetéket?
Az illetéktörvény értelmében az adóhatóság a lakás illetékkötelezettség keletkezésekor fennálló forgalmi értéke és az ekkor hatályos illetékmérték alapulvételével mégis kiszabja a visszterhes vagyonátruházási illetéket, ha
- a gyermekvállalás az arra vonatkozó határidő lejártáig nem teljesült, vagy
- a családi otthonteremtési kedvezményt a gyermekvállalás teljesítése nélkül a határidő lejártát megelőzően bármely okból visszafizette az igénybevevő.
Ezen rendelkezéseket nem kell alkalmazni, ha a gyermekvállalás teljesítése a családi otthonteremtési kedvezményben részesülő egészségi állapotára tekintettel hiúsult meg.
Mire érdemes még figyelni?
Jó hír ugyanakkor, hogy a jogalkotó ezen eshetőségre nem állapít meg jogkövetkezményt, azaz nem alkalmaz például szankcióként – az eredeti 4%-nál – magasabb illetékmértéket.
Ugyanakkor egy dologra mégis érdemes figyelni, ugyanis az illetéktörvény kimondja azt is, hogy az illeték megállapításához való jog a kedvezmény igénybevétele esetén annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amely évben a vagyonszerző a családi otthonteremtési kedvezményt – saját elhatározásából – visszafizette vagy a hatóság annak visszafizetését rendelte el.
Ezen rendelkezés értelmében az adóhatóság rendkívül hosszú időn keresztül, visszamenőlegesen követelheti e fizetési kötelezettség teljesítését.
Érdemes szót ejteni arról is, hogy a törvény szerint a 2021. január 1. napja előtt kötött adásvételi szerződésnél a CSOK-ot a lakástulajdon forgalmi értékéből le kell vonni.
Fontos továbbá megemlíteni, hogy ezen kedvezmény visszamenőlegesen nem vehető igénybe, csupán a 2020. december 31. után megkötött adásvételi szerződésekre vonatkozik.
Amennyiben úgy érzi, hogy ezen a területen segítségre volna szüksége, úgy forduljon ügyvédi irodánkhoz bizalommal!